Szkoła Podstawowa Nr 1 w Żychlinie

Comenius w Jedynce

Projekt Comenius w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żychlinie

Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie od września 2010r. realizują projekt pt.„Komunikacja przez muzykę”, na który otrzymali grant  w wysokości 20 tys. euro. Jest to pierwszy projekt „Comenius – uczenie się przez całe życie” realizowany przez szkołę podstawową w gminie Żychlin, a jeden z nielicznych w woj. łódzkim. Koordynatorem projektu jest mgr Bogdan Kciuk, natomiast za stronę językową odpowiedzialny jest nauczyciel  j. angielskiego mgr Tomasz Pirowski.  Prawnym przedstawicielem projektu jest dyrektor szkoły mgr Jacek Dysierowicz.  W projekt zaangażowani są uczniowie w wieku 10-13 lat z sześciu europejskich szkół podstawowych: Szwecji, Litwy, Hiszpanii, Portugalii, Turcji i Polski. W ciągu dwóch lat trwania projektu, czyli do lipca 2012r. uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie będą poznawali kraje partnerskie przez muzykę śpiewając piosenki w języku angielskim oraz w językach narodowych uczestników projektu. Podczas wyjazdów uczniowie wraz z opiekunami będą uczestniczyli w koncertach dla społeczności lokalnej, poznają historię i kulturę odwiedzanych krajów. Dzięki udziałowi w projekcie uczestnicy poszerzają wiedzę z zakresu muzyki, poprawiają swoje umiejętności językowe oraz rozwijają szereg umiejętności interpersonalnych. Muzyka jest uniwersalnym językiem, dlatego wspólne tworzenie muzyki i wspólne koncertowanie podniesie samoocenę uczniów, poprawi ich umiejętności funkcjonowania w grupie rówieśniczej. Wszystkim uczestnikom, zarówno dzieciom i nauczycielom umożliwi nawiązanie nowych kontaktów i przyjaźni.

We wrześniu ubiegłego roku odbyła się robocza wizyta koordynatorów w Szwecji, na której zostały ustalone wspólne strategie dotyczące realizacji projektu.

W dniach 30.04 – 08.05.2011r. odbyła się pierwsza zaplanowana wizyta w Hiszpanii  i Portugalii. Rozpoczęła się od przylotu do Madrytu i serdecznego powitania przez dzieci z hiszpańskiej szkoły  i ich rodziców, a następnie zakwaterowania w miejscowości Getafe. Podczas pobytu zwiedzaliśmy miasta Toledo i Madryt. Odbywały się liczne warsztaty muzyczne  i próby przygotowujące do koncertu. Kulminacyjnym punktem hiszpańskiej wizyty był koncert muzyczny w teatrze miejskim w Getafe z udziałem dzieci wszystkich państw realizujących projekt. 4 maja po przylocie do Porto rozpoczęła się wizyta w Portugalii. Zostaliśmy zakwaterowani w małej urokliwej miejscowości Vila das Aves. Portugalia zrobiła na nas jeszcze większe wrażenie, a zwłaszcza widoki z gajami oliwnymi, drzewami pomarańczowymi i stokami porośniętymi winoroślami. Odwiedziliśmy miejscowości Porto, Guimaraes  i malowniczą wioskę Mindelo leżącą nad Oceanem Atlantyckim. Tu również uczestnicy projektu brali udział w warsztatach muzycznych i próbach przygotowujących do występu w Miejskim Domu Kultury w Vila das Aves. Podczas koncertu,   w którym uczestniczyli rodzice dzieci ze szkoły portugalskiej  i mieszkańcy miasta, uczestnicy projektu mieli możliwość zaprezentowania swojego talentu muzycznego i zdolności wokalnych. Koncert zakończył się wielkim aplauzem. Do udanych występów w obydwu krajach partnerskich naszych uczniów przygotowywała mgr Anna Kwiatkowska, nauczyciel  muzyki  w naszej szkole, której należą się szczególne podziękowania za profesjonalne przygotowanie uczniów do występów. Podczas pobytu w Portugalii dzieci spotkały się również z autorem tekstów i kompozytorem przygotowującym piosenkarzy  do występów w Eurowizji, który zapoznał wszystkich  z historią i kulisami tego festiwalu.

Podczas całego pobytu zarówno w Hiszpanii, jak i Portugalii dzieci doskonaliły swoje umiejętności muzyczne uczestnicząc w koncertach, nagraniach radiowych i telewizyjnych oraz warsztatach muzycznych. Największym przeżyciem dla uczestników projektu był występ na żywo  w portugalskiej telewizji, gdzie zaprezentowali piosenkę - hymn projektu pt. ”The Best”. Po powrocie wszyscy uczestnicy podzielili się wrażeniami na stronie programu www.schoolofrock.eu.