Nawigacja

  • Ocalić od zapomnienia...

    Przed nami czas zadumy i wspomnień bliskich, przyjaciół, znajomych, którzy odeszli i pozostawili pustkę w naszych sercach... Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedzają Cmentarz Parafialny w Żychlinie aby wspomnieć, pomodlić się i zapalić znicz poległym żołnierzom, zasłużonym mieszkańcom Żychlina oraz swoim bliskim. Młodzież jak co roku zaangażowała się również w akcje porządkowania odrestaurowanych i przeznaczonych do odnowy nagrobków w ramach akcji "Ocalny od zapomnienia" . Również i w tym roku spora grupa uczniów będzie kwestowała na cmentarzu wraz z nauczycielami i dyrekcją. Wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin już 7 raz szkoła aktywnie angażuje się w organizacje akcji. Dziś byliśmy z klasa VIa i wychowawcą Barbara Sadkowską na cmentarzu posprzątać nagrobek Jagminów. Młodzież zapoznalismy z historią rodziny i z ich pokrewieństwem z Witkacym, co było nie lada zaskoczeniem.

  • Wielka zbiórka artykułów kosmetycznych i słodyczy!

           Postarajmy się pokazać swoje wielkie serducha! Podzielmy się swoimi ulubionymi słodyczami i kosmetykami z innymi. Dobro wraca. Inicjatorem tej pięknej akcji jest młodzież  oraz  opiekunowie SU.

  • Półmetek realizowanego w klasie VIIb projektu "# profilaktyka jest OK"

    Projekt „ # profilaktyka jest OK”  jest realizowany przez Stowarzyszenie Aktywizacji Społecznej
    i Twórczej Młodzieży „Intersum”
    przy współpracy wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii Domostwo w Żychlinie i finansowany przy udziale środków Urzędu Gminy Żychlin.

    Ma formę warsztatów pt. „Ja mam… ja jestem… ja mogę”.  Młodzież z klasy VII b biorąca udział w projekcie zdobywa nowe doświadczenia dlatego tytuł: „Ja mam …”;  rozwija świadomość własnych mocnych stron- stąd: „ja jestem …” oraz podejmuje działania, współdziała, tworzy -  skąd „ja mogę…”. Osią tematyczną projektu jest profilaktyka. Zadania realizowane w formie wielotematycznych interdyscyplinarnych warsztatów twórczych, mają również charakter integracyjny. Poprzez udział w  różnorodnych tematycznie działaniach twórczych młodzież rozwija i doskonali swoje umiejętności, odkrywa nowe zasoby, zachęca się do podejmowania nowych aktywności z dala od uzależnień. W ramach działań profilaktycznych zrealizowane są elementy programu profilaktycznego „7 siedem kroków” oraz treści programu zajęć korekcyjnych TUKA/N przeznaczonego dla młodzieży eksperymentującej ze środkami psychoaktywnymi (autorstwa  Witold Skrzypczyk oraz zespół ośrodka PROM). Uczestnicy projektu zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę o uzależnieniu i poznają jego mechanizmy. Poznają umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz wiedzę, gdzie szukać pomocy i wsparcia. Program ma na celu ukazanie jego uczestnikom umiejętności dokonywania dobrych wyborów oraz dbałość w tworzeniu zdrowego środowiska nie tylko w szkole, ale także w domu i poza nim. Uczniowie zapoznają się ze swoimi uczuciami i uczą się odpowiedzialności za swoje uczucia/emocje i wynikające z nich zachowania.

    Efektem zrealizowanych warsztatów profilaktyczno – edukacyjnych będzie wydanie poradnika dla rodziców wykonanego przez młodzież Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Żychlinie. 
    Z  dostępnych materiałów oraz wiedzy zdobytej podczas warsztatów opracują i wydadzą odpowiednią ilość egzemplarzy poradnika, które zostaną przekazane rodzicom oraz instytucjom wspierającym rozwój dzieci i młodzieży (urzędy, szkoły, sąd, mops itp.).

     

  • Szkoła do hymnu

    Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Dziś 8 listopada 2019 o symbolicznej godzinie 11.11, odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego. Akcja jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy „Rekord dla Niepodległej”

  • PRZYRZECZENIE STRZELECKIE

    11 listopada jest nie tylko Świętem Odzyskania Niepodległości. To także dzień, kiedy Strzelcy składają uroczyste Przyrzeczenie Strzeleckie i uzyskują awanse. W tym roku awans na Starszego Strzelca otrzymali: Julia Nowicka, Klaudia Krysiak, Alan Pruszkowski i Filip Walczak. Serdecznie gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za piękną uroczystość.

  • Mój ulubiony bohater literacki

             W Zespole Szkół Nr 1 w Żychlinie został rostrzygnięty konkurs plastyczny pod hasłem „Mój ulubiony bohater literacki”. Wpłynęły 64 prace ze szkół podstawowych i przedszkoli w Żychlinie i Grabowie. Prace były wykonane różnymi technikami i reprezentowały wysoki poziom wykonania. Jury w składzie: Matylda Jakubowska Czaja, Sylwa Mańk – Chrulska i Małgorzata Staszewska nagrodziły następujące prace:

    I kategoria – dzieci przedszkolne:

    I m-ce

      Kornel Kruszyniak – Przedszkole Nr 1

      Zofia Cieniewska - Przedszkole Nr 2

    II m-ce

      Kaja Sołtyszewska - Przedszkole Nr 2

      Zuzia Piotrowicz - Przedszkole Nr 2

    III m-ce

       Natalia Studzińska - Przedszkole Nr 2

       Matylda Fabiszewska - Przedszkole Nr 2

    wyróżnienia:

    Sara Parzęcka, Zuzanna Olszańska, Kacper Grzesiak, Hanna Rotsztejn, Damian Kucharski- dzieci z Przedszkola Nr 2

    II kategoria – dzieci szkolne

    I m-ce

    Aurelia  Brzozowska - SP Nr 1

    Krystian Porębski- SP Nr 2

    Małgorzata Głuszcz -SP Nr 2

    II m-ce

    Julia Włodarczyk -SP Nr 1

    Kacper Biesiekierski -SP Nr 1

    Klara Kuciapska -SP Nr 1

    III m-ce

    Maksymilian Grochocki -SP Nr 1

    Wiktoria Bednarczyk SP Grabów

    Piotr Jakubowski -SP Nr 1

    wyróżnienia: Wiktoria  Pełka SP 1, Zuzanna Dogadalska  SP 1, Maja Pietrzak SP2, Filip Ciećwierz SP2, Emilia Kaczyńska SP Grabów, Karina  Siemińska SP2, Lidia Milase SP 2

    Sponsorami nagród są Stowarzyszanie na Rzecz Rozwoju Gminy Żychlin oraz radny Gminy Żychlin Krzysztof Wojtalewicz.

  • IV MIEJSCE w II Międzyszkolnym Drużynowym Turnieju Przyjaciół Bibliotek

                  Dnia 23 października 2019 roku porannym busem wybraliśmy się do Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kutnie na II Międzyszkolny Drużynowy Turniej Przyjaciół Bibliotek pod hasłem "Wyobraź sobie…". W turnieju wzięło udział 10 sześcioosobowych drużyn z powiatu kutnowskiego, w tym ….my. Naszą szkołę reprezentowaliśmy w składzie: Marcelina Makowska, Klara Jendrzejewska, Natalia Walczak, Jakub Wyżyński, Jakub Szałkowski i Cezary Jakubowski, a naszym opiekunem była pani Sylwia Mańk-Chrulska.        

                   W czasie turnieju musieliśmy wykonać zadania nawiązujące do pracy biblioteki szkolnej. Przenosiliśmy książki bez użycia dłoni i układaliśmy je alfabetycznie, wykonywaliśmy okładki z papieru na książki, stemplowaliśmy na czas książkę. Musieliśmy też znać tytuły książek i umieć korzystać ze słowników. W ostatnim zadaniu wykazaliśmy się inwencją twórczą, kreatywnością i wyobraźnią w wykonaniu pracy plastycznej do trzech rozpoczętych zdań. Zajęliśmy czwarte miejsce, a udział w turnieju był dla nas świetną zabawą i nauką.

  • #CodeWeek 2019

    Ruszył Europejski Tydzień Kodowania. Nasi uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie włączyli się w społeczną inicjatywę, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. W ramach akcji zaplanowaliśmy konursy: "Projekt Scratch", "Mistrz Kodowania", lekcje kodowania z użyciem komputera i bez. 

  • Tylko burak nie czyta

    Tylko burak nie czyta

     

                      Uczniowie klasy trzeciej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie spotykają się na cotygodniowych zajęciach rozwijających ich umiejętność pięknego czytania. W tym roku Pani Anna Wojtalewicz ze swoją klasą przychodzi na czytanie do szkolnej biblioteki. W ubiegłym roku ćwiczyliśmy czytanie poznając tekst lektury szkolnej „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, natomiast w bieżącym roku  szkolnym naszą lekturą na cotygodniowych spotkaniach będą „Dzieci z Bullerbyn”. Pierwsze rozdziały już za nami. W tym tygodniu poznamy kolejne przygody Lisy, Brity, Anny, Lassego, Bossego i Ollego.  Zapraszamy uczniów klasy trzeciej w czwartek i piątek na kolejną przygodę z książką w bibliotece szkolnej. Ciekawe co tym razem wspólnie zrobimy? Czy będzie to czytanie czy kolejne zadanie do wykonania.

  • IV edycja Dnia Głośnego Czytania w Żychlinie

                           Hasło Dnia Głośnego Czytania w powiecie kutnowskim „Czytamy przy fontannie lub gdzie indziej 2019” było w tym roku bardzo prawdziwe.
    W Żychlinie czytaliśmy gdzie indziej. Pogoda pokrzyżowała plany czytania przy fontannie, przy której czytaliśmy w trakcie trzech poprzednich edycji. Imprezę zorganizowaliśmy w Żychlińskim Domu Kultury. Spotkaliśmy się na wspólnym czytaniu fragmentów książki Rafała Klimczaka „Nudzimisie”. Wybór książki nie był przypadkowy. Od czerwca nasze miasto ma nowego obywatela: Nudzimisia Hubka. W akcji wzięli udział uczniowie: Zespołu Szkół Nr 1, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i Zespołu Szkół w Żychlinie. Do wspólnego głośnego czytania zaprosiliśmy: Pana Burmistrza Grzegorza Ambroziaka, Panią Annę Siergiej -  nauczycielkę języka polskiego i ucznia klasy III LO im. A. Mickiewicza - Huberta Darowskiego. Po wysłuchaniu fragmentów książki uczniowie głośno wezwali Nudzimisia. I jak myślicie? Przybył?... Oczywiście, że tak. Przecież wszyscy wierzymy, że Nudzimisie istnieją, a nasz Hubek jest tego przykładem.

                            Organizatorami tego dnia byli bibliotekarze szkół żychlińskich we współpracy z bibliotekarzami Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Łodzi Filia w Kutnie.

  • Nowa szkoła

    Nowa szkoła

    2 września 2019

    Pierwszy dzień w nowej szkole. Nasza podstawówka spakowała wszystkie swoje skarby, meble, krzesła, ławki i przeprowadziła się do nowego budynku. Zaczynamy nowy etap :) Od dziś jesteśmy Zespołem Szkół Nr 1 w Żychlinie. Będziemy tworzyć teraz zgraną parę wraz z Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza. Powodzenia !!!

  • Witaj szkoło!

    Witaj szkoło!

    Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

    dla klas I-VIII i liceum

    odbędzie się 02.09.2019 o godz. 09.00 

    w ZESPOLE SZKÓŁ NR1 w Żychlinie

    ul. Łukasińskiego 21

  • Komunikat Dyrekcji  Szkoły Podstawowej Nr1  w Żychlinie.

                                                                                                     25.04.2019r.

     

    Szanowni Rodzice, w Szkole Podstawowej Nr 1  w Żychlinie strajk nauczycieli zostaje zawieszony na czas nieokreślony od dnia 27 kwietnia 2019 roku. Dzień 26 kwietnia 2019 roku jest ostatnim dniem strajku. W dniu tym zajęcia dydaktyczne i opiekuńczo- wychowawcze będą się odbywać zgodnie
    z wcześniej  umieszczonym na stronie szkoły  planem .

    Dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie zajęcia lekcyjne zgodnie z wcześniej obowiązującym  planem rozpoczynają się od dnia 6 maja 2019 roku.   W dniach 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja 2019 roku zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, w szkole nie będzie  zajęć dydaktycznych, będą tylko organizowane zajęcia opiekuńczo - wychowawcze.

                                                      Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr1 w Żychlinie

                                                                 Jacek Dysierowicz

                                                                    Janusz Głuszcz                       

  • Zakończenie roku szkolnego

     

     

     

     

    DYREKTOR SZKOŁY  PODSTAWOWEJ   NR 1

    W   ŻYCHLINIE

     

    INFORMUJE, ŻE

     

    ZAKOŃCZENIE   ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

     

    ODBĘDZIE  SIĘ

     

     DNIA  19 CZERWCA 2019roku

     ( ŚRODA)

     

    DLA:

     

                  KLAS  I – VII    O GODZ.    9.00

     

    W SALI  GIMNASTYCZNEJ

    UL. BARLICKIEGO 4

                         

     

  •  

    KOMUNIKAT  DYREKCJI  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ NR 1 W ŻYCHLINIE

    Szanowni  Państwo

    Na podstawie informacji  Międzygminnego   Zarządu   Oddziału  ZNP w  Żychlinie  powiadamiamy ,że

    od  dnia 8 kwietnia  2019 r. w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żychlinie rozpocznie się  bezterminowy   

    strajk do odwołania , w związku z tym nie będą się odbywać  zajęcia  dydaktyczno – wychowawcze .

    Będą  też ograniczone możliwości  zapewnienia  bezpiecznych  warunków i opieki  dzieciom                           

    w świetlicy szkolnej. W związku z powyższym proszę o  rozważenie  możliwości  zapewnienia  opieki

    dzieciom w domu.

     W dniach 8,9 i 10 kwietnia  odbędą się rekolekcje  wielkopostne   w  kościele

    parafialnym,  w związku    z powyższym  proszę o  rozważenie również możliwości  doprowadzenia 

    we własnym zakresie dzieci  do kościoła, gdyż  nasze możliwości   zapewnienia  bezpiecznego

    doprowadzenia  większej  ilości  dzieci do kościoła   i  odprowadzenia  z kościoła do szkoły  będą

    również  bardzo ograniczone.

    Jednocześnie przypominam, że  dni : 15,16 i 17 kwietnia  są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno –

    wychowawczych  dla uczniów klas I - VII, w związku z egzaminami  ósmoklasistów  w tych dniach .    

    W  szkole w  czasie   trwania egzaminów  będą  się odbywać tylko zajęcia opiekuńcze.

    Negocjacje  trwają  i  cały czas mamy nadzieję, że do strajku nie dojdzie.

    Proszę Państwa o  systematyczne śledzenie  komunikatów na stronie internetowej  naszej  szkoły  .

    O wszystkich zmianach będziemy  Państwa na bieżąco informować.

    W  imieniu  wszystkich  nauczycieli  i pracowników  prosimy o wsparcie nas i  zrozumienie  tej

    wyjątkowej sytuacji.

                                                                                            Dyrektor  Jacek Dysierowicz

                                                                                            Wicedyrektor  Janusz Głuszcz.

     

     

     

     

  • Komunikat Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 1 Żychlinie

    z dnia 18.03. 2019 r.

    w sprawie rekrutacji ( postępowania  uzupełniającego ) dzieci do klasy pierwszej  w roku szkolnym 2019/2020

     podstawa prawna:

    podstawa prawna: ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 996 z późn. zm.) oraz Zarządzenie nr 7/18 Burmistrza Gminy Żychlin z dnia 22 stycznia 2018 r.

     

         Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1  w Żychlinie  informuje, że rekrutacja  ( postępowanie uzupełniające ) dzieci do klasy pierwszej, w roku szkolnym 2019/2020  będzie  prowadzona  
    w szkole w  terminie od 19 marca  2019 roku do 29 marca 2019 roku.

    Liczba wolnych miejsc wynosi: 7.

    Dzieci zamieszkałe w obwodzie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie przyjmuje się na podstawie zgłoszenia rodziców  w terminie od 19 marca2019 roku do 29 marca 2019 roku  do godziny 15:00 w sekretariacie szkoły.

    Do obwodu Szkoły Podstawowej Nr 1  w Żychlinie  należą ulice, miejscowości, sołectwa :

    a) miasto Żychlin ulice: Barlickiego, Blizińskiego, Cmentarna, Głowackiego, Kilińskiego, Kościuszki, Kwiatowa, Plac 29 Listopada, 1 Maja, 3 Maja, Młyńska, Narutowicza 1 do 65, Plac Wolności, Polowa, Pomorska, Przeskok, Al. Racławickie, Sannicka, Ściegiennego, Pl. Jana Pawła II, Wiejska, Wspólna, Zdrojowa, Złota, Chabrowa, Łukasińskiego, Orłowskiego, Wrzosowa, Jaśminowa, Konwaliowa, Różana, Ogrodowa, Traugutta i Osiedle Traugutta

    b) miejscowości: Wola Popowa ulice Górna, Lipowa, Łukasińskiego, Wiejska

    c) sołectwa: Pasieka, Sokołówek, Żabików, Buszków, Zagroby, Chochołów, Kaczkowizna

    Sołectwo Pasieka  -  Pasieka

    Sołectwo Sokołówek -  Sokołówek

    Sołectwo  Żabików  -  Żabików

    Sołectwo  Buszków  -  Buszków Dolny, Buszkówek, Orątki  Górne

    Sołectwo  Zagroby  -  Zagroby, Kędziory,  Kozanki, Lesne

    Sołectwo Chochołów  -  Chochołów, Strzelce, Oratki Dolne

    Sołectwo Kaczkowizna  -  Kaczkowizna , Sędki

    Dzieci zamieszkałe poza obwodem Szkoły Podstawowej Nr 1  w Żychlinie mogą być przyjęte na podstawie wniosku rodziców/prawnych opiekunów     po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego  ( postępowania uzupełniającego ). Wnioski rodzice składają   w terminie od 19 marca 2019 roku do 29 marca 2019 r. do godziny 15:00 w sekretariacie szkoły.

     

     

     

    W drugim etapie postępowania  uzupełniającego  ( dotyczy dzieci spoza obwodu) obowiązują następujące kryteria:

     

    Kryteria

    1.

    Kandydat posiada rodzeństwo, które uczęszcza do Szkoły Podstawowej Nr1 w Żychlinie

    10 pkt

    2.

    Szkoła podstawowa znajduje się w pobliżu miejsca pracy rodzica (oświadczenie)

    10 pkt

    3.

    Szkoła podstawowa znajduje się w pobliżu miejsca zamieszkania krewnych kandydata (np. babci , dziadka), którzy wspierają rodziców w zapewnieniu mu należytej opieki (oświadczenie)

    5 pkt

    4.

    Rodzic kandydata lub jego rodzeństwo jest absolwentem szkoły podstawowej

    5 pkt

     

     

     

    Kryteria znajdują się we wzorze wniosku.

    Do wniosku załącza się:    

    1)    Oświadczenie rodziców potwierdzające spełnienie kryterium nr 1.

    2)    Oświadczenie rodziców potwierdzające spełnienie kryterium nr 2.

    3)    Oświadczenie rodziców potwierdzające spełnienie kryterium nr 3.

    4)    Oświadczenie rodziców potwierdzające spełnienie kryterium nr 4.

    Warunki przyjęcia dziecka określone są w Regulaminie Rekrutacji.

    Druki  można pobrać w sekretariacie szkoły lub ze strony internetowej                     www. sp1-zychlin.edupage.org .

     

    Żychlin, dn.18.03.2019r                           Dyrektor szkoły

                                                                       mgr Jacek Dysierowicz

     

     

     

     

  • 22 listopada br. pedagog szkolny Szkoły Podstawowej w Żychlinie, p. Sylwia Walczak, we współpracy z policjantem dzielnicowym, asp. sztab. Grzegorzem Wasilewskim zorganizowali spotkanie z inspektorami  Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Łodzi, którzy przeprowadzili działania edukacyjne nastawione głównie na zapoznanie i przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego. W ramach powyższych działań inspektorzy przeprowadzili prelekcję na temat przepisów, znaków drogowych i zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego dla dzieci klas I i II. Prelegenci zapoznali również dzieci z charakterystyką pracy inspektorów transportu drogowego i czynnościami kontrolnymi wykonywanymi na drodze. Każdy z uczniów mógł przymierzyć czapkę inspektora, obejrzeć prawdziwą odznakę i kajdanki. Największy nacisk podczas spotkań z najmłodszymi kładziono na aspekty związane z bezpieczeństwem dzieci jako uczestników ruchu drogowego. Przypomniano zasady przechodzenia przez przejście dla pieszych z sygnalizacją świetlną i bez sygnalizatorów oraz obowiązku używania odblasków po zmroku i obowiązku używania fotelików podczas jazdy samochodem, a także zapinania pasów przez starsze dzieci.  Najmłodsi poznali także zasady bezpiecznego korzystania w okresie zimowym z sanek. Spotkanie było bardzo ciekawym i pouczającym doświadczeniem dla najmłodszych, pozwalającym na poznanie nowego zawodu, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo ruchu drogowego.