Nawigacja

  •     Uczniowie klasy Ia i Ib w dniu 29 kwietnia 2016 wraz z wychowawczyniami  p. K. Wiśniewską i E.Michalską odwiedzili Przedszkole Samorządowe nr 1, gdzie przedszkolaki pod kierownictwem swoich wychowawców- p. K.Cieślak i p.M.Maciak zorganizowały pokaz mody ekologicznej. Po wspaniałym pokazie dzieci obejrzały pamiątkowe filmy z własnego pobytu w placówce. Było dużo radości i śmiechu przy oglądaniu pamiątkowych zdjęć i filmów. Po chwili wspomnień dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie tanecznej. Na koniec wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.

  •      W dniu 27.04.2016r. w naszej szkole odbyły się warsztaty profilaktyczne "Jestem ok". Warsztaty były realizowane przez firmę Progres - Instytut Rozwoju i Edukacji, w ramach współpracy szkoły z PCK w Żychlinie.
    W dziewięćdziesięciominutowych zajęciach wzięły udział klasy V i VI. 

     

  •  

    LOGOPEDYCZNY KONKURS PLASTYCZNY

    Regulamin konkursu dostępny jest na stronie  organizatora:  www.spnr1zychlin@wp.pl  lub www.komlogo.pl

     

    Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 10 czerwca 2016 roku

  •                                            

       Nauczyciele prezentują własnoręcznie wykonane freski.                  Uczestnicy spotkania projektowego na                                                                                                        schodach Świątyni Oktawiana Augusta

     

    Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żychlinie

    na spotkaniu projektowym w Chorwacji.

     

    Danuta Kaszuba, Agnieszka Sidwa, Tomasz Pirowski i Bogdan Kciuk ze Szkoły Podstawowej nr 1 
    w Żychlinie wzięli udział w drugim międzynarodowym spotkaniu treningowym w ramach projektu Erasmus+. Projekt zatytułowany „ C.O.N.T.E.ST. - sprostać wyzwaniu integracji poprzez muzykę”. Spotkanie odbyło się w Umag, w Chorwacji w dniach 07-13 lutego 2016. Gospodarzem była szkoła  S.E.I. Galileo Galilei – Umago. Przygotowaniem spotkania zajęła się Ileana Pavletić Perosa – nauczycielka muzyki i chorwacki koordynator we współpracy z organizacjami partnerskimi z Włoch, Niemiec, Rumunii, Litwy, Polski, Węgier, Estonii, Finlandii. Celem spotkania była wymiana doświadczeń na temat systemów edukacji w krajach europejskich,  skali problemu wykluczenia społecznego uczniów w każdej ze szkół partnerskich, dyskusja nad sposobami rozwiązania tego problemu oraz zaplanowanie działań projektowych na najbliższe miesiące.

     

    Podczas wizytowania szkoły zostaliśmy uroczyście powitani przez dyrektora szkoły Ardena Sirotića 
    a uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności choreograficzne, muzyczne i taneczne.

    Pierwszego dnia pobytu w ramach przygotowań wszystkie kraje partnerskie opracowały i przedstawiły raporty na temat systemów edukacyjnych w swoich krajach, z uwzględnieniem specjalnych potrzeb edukacyjnych.Podczas szkolenia mogliśmy poznać różnice i podobieństwa w metodologii i prawodawstwie państw uczestniczących w projekcie. Kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi jest integralna częścią polskiego systemu edukacji. Podczas dyskusji i analizie mogliśmy przekonać się, że podobnie jest z niewielkimi różnicami w innych krajach europejskich.

    Po zajęciach projektowych zwiedzaliśmy bardzo urokliwe miasteczko nadmorskie Umag a przewodnik opowiadał różne ciekawostki związane zwłaszcza ze Starym Miastem.

    W drugim dniu wizyty szkoła chorwacka zaprezentowała wystawę prac uczniów z krajów-partnerów projektu  pt.„Różnorodność widziana oczami dziecka”. Bardzo dużo prac uczniów naszej szkoły zostało wybranych na wystawę, co świadczy o dużych umiejętnościach artystycznych naszych podopiecznych.

    Mogliśmy poczuć ducha karnawału ponieważ 9 luty w Chorwacji jest dniem wolnym od pracy i wszyscy świętują, dlatego też uczestniczyliśmy w paradzie karnawałowej całej społeczności szkolnej nie wyłączając nauczycieli i dyrektora szkoły. Potem udaliśmy się na dłuższą wycieczkę do dwóch miast z epoki średniowiecza. Pierwsze to Roč, gdzie dowiedzieliśmy się, że właśnie tam powstało  najstarsze znane pismo słowiańskie zwane głagolicą. Tam również uczestniczyliśmy w warsztatach w Atelier Hari Vidovicia,    gdzie mogliśmy poznać znaki tego słowiańskiego pisma i zasady wykonywania fresków oraz własnoręcznie je wykonać. Drugie odwiedzone miasto, które liczy zaledwie 20 mieszkańców to bardzo urokliwy Hum, w którym czas zatrzymał się bardzo dawno (elektryczność tam dotarła dopiero
    w ubiegłym roku). Mieszkańcy żyją ze zbioru trufli.

    Następny dzień spędziliśmy na zajęciach warsztatowych związanych z działaniami projektowymi. Każde państwo prezentowało konkretne przypadki uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ze swoich szkół. Omówiliśmy przypadki niepełnosprawności fizycznej, autyzmu, nadpobudliwości psychoruchowej, dysleksji, dyskalkulii oraz sposoby rozwiązywania problemów edukacyjnych. Wspólnie poszukiwaliśmy metod integracji dzieci wykluczonych z grupy.

    Nauczyciele przedstawili kilka praktycznych przykładów złamywania barier, począwszy od barier architektonicznych, aż po zajęcia integracyjne całej społeczności klasowej. Nauczycielka muzykoterapeuta  z Włoch przedstawiła szereg zajęć, wykorzystujących proste instrumenty muzyczne, które bardzo pomagają w integracji wszystkich uczniów.

    Kolejny dzień pobytu w chorwackiej szkole poświęcony był praktycznemu nauczaniu różnych przedmiotów wykorzystując muzykę i instrumenty muzyczne. Przedstawiciele poszczególnych krajów przeprowadzili zajęcia z uczniami chorwackimi. Wszyscy mogliśmy przekonać się, jak fantastycznym
    i uniwersalnym narzędziem jest muzyka w procesie nauczania.

    Ostatni dzień pobytu spędziliśmy w Puli, jednym z najładniejszych miast w Chorwacji położonej na południu półwyspu Istria. Dawniej miejscowość znajdowała się w granicach Cesarstwa Rzymskiego, obecnie można podziwiać jej zabytkowy charakter. Główne zabytki to: Amfiteatr z I wieku zbudowany przez cesarza rzymskiego Wespazjana, Świątynia Oktawiana Augusta, Łuk triumfalny oraz mnóstwo pozostałości architektonicznych z tamtej epoki.     

    Podsumowując spotkanie projektowe należy stwierdzić, że wymiana doświadczeń i dyskusja problemowa oraz zaplanowane działania są najlepszymi formami poszukiwania innowacyjnych metod pracy z uczniami. Nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Żychlinie znakomicie odnajdują się w trendach nowoczesnej Europy, ponieważ rozumieją korzyści jakie przynoszą projekty europejskie całej społeczności szkolnej: uczniom, nauczycielom i rodzicom. Należy nadmienić, że jest to już drugi projekt unijny realizowany przez szkołę.

     

     

     

     

  •  

     

    Rekrutacja 2016/2017 do klasy pierwszej

    Informacja dla rodziców zainteresowanych zapisaniem dzieci do klasy I w naszej szkole...

    Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr1  w Żychlinie informuje o ukazaniu się UCHWAŁY NR XVI/85/16 RADY MIEJSKIEJ W ŻYCHLINIE z dnia 29 stycznia 2016 r. w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej lub publicznego gimnazjum dla których organem prowadzącym jest Gmina Żychlin. Szczegółowa treść uchwały znajduje się na stronie internetowej naszej szkoły . Zainteresowanych rodziców prosimy 
    o zapoznanie się   z nowymi przepisami.

     

     

     

     

    Żychlin, dnia 23.02.2016r.                               dyrektor szkoły- Jacek Dysierowicz

     

  •  

    UCHWAŁA NR XVI/85/16
    RADY MIEJSKIEJ W ŻYCHLINIE

    z dnia 29 stycznia 2016 r.
    w sprawie określenia kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym do
    klasy pierwszej publicznej szkoły podstawowej lub publicznego gimnazjum dla których
    organem prowadzącym jest Gmina Żychlin

    uchwala-kryteria-rekrutacyjne-do-kl.-i-sz.-podstawowych-i-gimnazjum.pdf

  •  

    Zarządzenie Burmistrza w sprawie rekrutacji.

     

    Zarz__-__-Sdzenia_Burmistrza_Nr_4_2016_z_dnia_22_stycznia_2016_r.pdf

  • Notatka z wizyty do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żychlinie.

     

    W dniu 04.12.2015 roku uczniowie z koła przyrodniczo-ekologicznego z klasy VI udali się wraz z nauczycielką przyrody do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Żychlinie.

    Uczniowie zapoznali się z pracą w laboratorium, która jest bardzo precyzyjna i dokładna. Poznali przyrządy i urządzenia służące do oczyszczania wody, badania oparte na reakcjach barwnych oraz  podstawowe wskaźniki sprawdzane w laboratorium takie jak zawiesina ogólna, BZT5, HZT, Chodzi tu o sprawdzanie ilości zanieczyszczeń i zawiesin w próbie wyjściowej.

    Uczniowie dowiedzieli się o eutrofizacji wód czyli tak zwanym wtórnym zanieczyszczeniu zbiornika-przez rozwój wszystkich roślin, które znajdą się w zbiorniku i zabierają  z niego tlen.

    Poznali III etapy oczyszczania:

    I etap oczyszczania -oczyszczanie mechaniczne.

    Tu uczniowie dowiedzieli się jak ze ścieków trzeba oddzielić najgrubsze części na sicie Huberta. W studni oprócz sita zamontowane są również pompy, które pompują ścieki na piaskownik celem oddzielenia piasku. Ścieki płyną wolno górą i spadają na dół do komory fermentacji, gdzie kończy się pierwszy etap oczyszczania.

    II etap oczyszczania-to oczyszczanie biologiczne.

    Na tym etapie to co zostało w ściekach  musi zostać usunięte. Wykorzystuje się do tego błonę biologiczną, którą tworzymy sztucznie.  Bona biologiczna na złożu usuwa zanieczyszczenia ze ścieków.

    III etap oczyszczania to usuwanie biogenów czyli związków  azotu i fosforu, które bardzo trudno usuwa się ze ścieków, a są to związki, które rolnicy dodają do produkcji roślin.

    Następnie uczniowie obejrzeli jak pracują omawiane urządzenia.

    Po wizycie w oczyszczalni ścieków uczniowie zaproponowali rozwiązania dotyczące ograniczenia ilości ścieków( np. używanie substancji nie zagrażających środowisku naturalnemu, oszczędne zużywanie wody podczas utrzymywania higieny osobistej, zakaz wpuszczania przez zakłady przemysłowe zanieczyszczeń do rzek).

     

  • W dniu 3 grudnia znowu pojechaliśmy do teatru w Płocku na kolejne przedstawienie „Śpiąca królewna”. Dekoracje i oprawa muzyczna zrobiły na nas, uczniach klas I-III ogromne wrażenie. Po wspaniałym przedstawieniu udaliśmy się do Stróżewka, gdzie pod okiem wychowawców i instruktorów zatrudnionych w sali zabaw doskonale bawiliśmy się. Zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do domu.

     

  • W dniu 15 listopada 2015 roku odbyło sie spotkanie z Akademią Aktywnego Seniora w Szkole Podstawowej Nr 1 w Żychlinie.

    Uczniowie szkoły wraz z nauczycielką przyrody panią Izabelą Gałązka zaprosili na spotkanie panią dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Marii Kownackiej panią Ewę Andrzejewską wraz ze swoimi podopiecznymi .

    Celem spotkania było zaprezentowanie przez uczniów nowocześnie urządzonej Eko-pracowni  pod nazwą EKO-RAJ w pomoce dydaktyczne i sprzęt audiowizualny na czele z tablicą multimedialną. Uczniowie zaprezentowali programy dydaktyczne, które są wykorzystywane podczas zajęć lekcyjnych, doświadczalne pomoce dydaktyczne, które pozwalają zdobywać wiedzę w nowoczesny sposób i tym samym zwiększają zainteresowanie wiedzą.

    Spotkanie odbyło się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.

  • "Pomóż ptakom przetrwać zimę".

     

    W ramach projektu o wymarzonej Eko-pracowni uczniowie na zajęciach technicznych wykonali różnego typu karmniki, aby dokarmiać ptaki podczas miesięcy zimowych i jednocześnie prowadzić ich obserwacje.  Karmniki zostały wywieszone na podwórku szkolnym i czekają na zimowych gości.

    Ponadto uczniowie na bieżąco gromadzą  karmę dla ptaszków.

  • Lekcja dla klas I prowadzona w EKO-pracowni.

    Jedna z lekcji odbywająca się w nowoczesnej EKO pracowni dla uczniów z klas młodszych. Lekcja dotyczyła ptaków-ich wyglądu, odgłosów, miejsc lęgu, budowy gniazd.

  • W dniu 23 listopada 2015 uczniowie klas I-III z wychowawczyniami: p. A Wojtalewicz, E.MIchalską, K. Rolińską, D. Kaszubą byli na wycieczce całodniowej w Płocku. Zgodnie z programem dzieci obejrzały przedstawienie „Kot w butach” oraz zwiedziły Starówkę płocką. Następnie pojechały do Stróżewka doskonalić swoją kondycję w sali zabaw „Happy Park”.

     

  • Konkurs - ”Sprzątanie świata”

     

    Po przeprowadzonej akcji „Sprzątanie świata”, która odbyła się w miesiącu wrześniu wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie międzyklasowym na najładniejszy plakat związany z akcją Sprzątania świata.

     

    Konkurs odbył się 20 października 2015 roku.

    Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział bardzo wielu uczniów.

    Prace były bardzo ładnie wykonane. Widać w nich było ogromne zaangażowanie i zainteresowanie uczniów .

     

    W skład komisji weszli: Dyrektor Szkoły Jacek Dysierowicz, Barbara Pawliczak,

    Anna Wojtalewicz i Katarzyna Rolińska.

     

    Komisja wyłoniła do nagród uczniów w dwóch grupach wiekowych:

     

    W kategorii klas I-III

     

    I miejsce zajęły :     Julia Kruszyniak i Nadia Czaja

    II miejsce zajął  :     Filip Kapes

    III miejsce zajął :     Maciej Bogel

     

    Wyróżnienie otrzymali:

     

    Jakub Wyżyński, Julia Rachubińska, Maja Przybyszewska, Wiktoria Modrzejewska,

     Klaudia Pirowska.

     

     

    W kategorii klas IV-VI

     

    I miejsce zajęły:     Klaudia Pirowska i Zofia Czaja

    II miejsce zajął:      Kacper Banasiak

    III miejsce zajęła:   Wanesa Wojtasiak

     

    Wyróżnienie otrzymali: 

     

    Nikola Podczaska i Miłosz Ancerowicz

     

    Przeprowadzony konkurs został upamiętniony zdjęciami i powyższą notatką.

  • Konkurs - ”Sprzątanie świata”

     

    Po przeprowadzonej akcji „Sprzątanie świata”, która odbyła się w miesiącu wrześniu wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie międzyklasowym na najładniejszy plakat związany z akcją Sprzątania świata.

     

    Konkurs odbył się 20 października 2015 roku.

    Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział bardzo wielu uczniów.

    Prace były bardzo ładnie wykonane. Widać w nich było ogromne zaangażowanie i zainteresowanie uczniów .

     

    W skład komisji weszli: Dyrektor Szkoły Jacek Dysierowicz, Barbara Pawliczak,

    Anna Wojtalewicz i Katarzyna Rolińska.

     

    Komisja wyłoniła do nagród uczniów w dwóch grupach wiekowych:

     

    W kategorii klas I-III

     

    I miejsce zajęły :     Julia Kruszyniak i Nadia Czaja

    II miejsce zajął  :     Filip Kapes

    III miejsce zajął :     Maciej Bogel

     

    Wyróżnienie otrzymali:

     

    Jakub Wyżyński, Julia Rachubińska, Maja Przybyszewska, Wiktoria Modrzejewska,

     Klaudia Pirowska.

     

     

    W kategorii klas IV-VI

     

    I miejsce zajęły:     Klaudia Pirowska i Zofia Czaja

    II miejsce zajął:      Kacper Banasiak

    III miejsce zajęła:   Wanesa Wojtasiak

     

    Wyróżnienie otrzymali: 

     

    Nikola Podczaska i Miłosz Ancerowicz

     

    Przeprowadzony konkurs został upamiętniony zdjęciami i powyższą notatką.

  • Konkurs na przedmiot użytkowy.

     

     

    W dniu 10 listopada 2015 roku w Eko pracowni odbył się konkurs na przedmiot użytkowy wykonany z surowców wtórnych.

     

    Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów.

    Do konkursu przystąpili uczniowie w dwóch kategoriach z klas II-III oraz klas IV-VI.

     

    Jury konkursowe składało się z : Dyrektora Szkoły Jacka Dysierowicza,

     Danuty Kaszuby, Izabeli Michalak i Elżbiety Michalskiej.

     

    Nagrodzone prace konkursowe:

     

    W kategorii klas II-III

     

    I miejsce:    Nadia Czaja, Julia Kruszyniak

    II miejsce:   Klara Jędrzejewska, Damian Sadkowski

    III miejsce:  Hanna Jakubowska

     

    W kategorii  klas IV-VI

     

    I miejsce:   Klaudia Pirowska, Zuzanna Wróblewska, Zofia Czaja

    II miejsce:  Nikola Podczaska, Martyna Kowalska

    III miejsce:  Piotr Wódka, Remigiusz Kazimierczyk, Małgorzata Gajda

     

    Wyróżnienia otrzymali:

     

    Natalia Kompa, Martyna Kompa, Miłosz Ancerowicz.

     

     

    Z przeprowadzonego konkursu zrobiono zdjęcia wykonanych prac oraz zdjęcia autorów tych prac.

  • Wizyta w stacji uzdatniania wody.

     

    W dniu 11 XII.2015 roku uczniowie z klasy V udali się wraz z nauczycielką przyrody do stacji uzdatniania wody. Uczniowie dowiedzieli się, że surowa woda zbierana jest z pięciu studni głębinowych. Następnie jest ona przepompowywana i uzdatniana w stacji. Przechodzi przez złoże biologiczne, odżelaziacze i odmanganiacze. Następnie jest poddawana obróbce higienicznej.( chodzi tu o chlorowanie).Potem woda wtłaczana jest do zbiornika retencyjnego z którego rozprowadzana jest siecią wodociągową na terenie miasta.

    Na terenie stacji działa również laboratorium, gdzie codziennie pobierane są próby wody na zawartość żelaza, manganu, bakterii.

    Wizyta została udokumentowana zdjęciami zamieszczonymi poniżej.

     

     

     

  • Spotkanie z ornitologiem z Towarzystwa Ornitologicznego "Bocian"

     

    W dniu 27 listopada 2015 roku odbyło sie w Szkole Podstawowej Nr 1 w ramach współpracy z Towarzystwem Ornitologicznym " Bocian" spotkanie z ornitologiem panem Łukaszem Kałębasiakiem. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej Nr 2 z nauczycielką przyrody panią Wiesławą Kaczmarek.

    Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o ptakach żyjących niedaleko naszego miejsca zamieszkania "Natura 2000". Uczniowie zostali zapoznani z różnymi gatunkami ptaków, odróżnianiem ich poszczególnych przedstawicieli,  sposobem odżywiania się, przyzwyczajeniami, budowaniem gniazd, ptasimi zalotami.

    Uczniowie obejrzeli również aparat fotograficzny z którego ornitolodzy robią zdjęcia ptaków naszej najbliższej okolicy.

    W dalszej części spotkania został przeprowadzony konkurs

    " Ptaki -sprzymierzeńcy człowieka" podczas którego uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr1 i Szkoły Podstawowej Nr2 pisali test, a następnie odróżniali ptaki za pomocą ich wyglądu i odgłosów ptasich.

    Następnie odbył się konkurs fotograficzny pod tym samym tytułem

     "Ptaki- sprzymierzeńcy człowieka".

    Wyniki konkursów poniżej:

     

    Wyniki  konkursu pt „Ptaki sprzymierzeńcy człowieka”

     

    L.P.

    Imię i nazwisko

    Szkoła

    Liczba pkt

    miejsce

    1

    Jan Mroziewicz

    Szkoła Podstawowa Nr 1

    30

    I

    2

    Jakub Król

    Szkoła Podstawowa Nr 2

    30

    I

    3

    Szymon Klimczak

    Szkoła Podstawowa Nr 2

    28

    II

    4

    Klaudia Pirowska

    Szkoła Podstawowa Nr 1

    28

    II

    5

    Piotr Wódka

    Szkoła Podstawowa Nr 1

    27

    III

    6

    Bartosz Mrowicki

    Szkoła Podstawowa Nr 2

    26

    wyróżnienie

    7

    Jakub Tomczak

    Szkoła Podstawowa Nr 1

    26

    wyróżnienie

    8

    Alicja Ranachowska

    Szkoła Podstawowa Nr 2

    25

    wyróżnienie

    9

    Miłosz Ancerowicz

    Szkoła Podstawowa Nr 1

    24

    wyróżnienie

    10

    Aleksandra Jagniątkowska

    Szkoła Podstawowa Nr 2

    23

    wyróżnienie